Система Orphus

Формування мовно-літературної компетентності учнів на уроках літератури рідного краю

14 вересня 2018 року проведено районний семінар для учителів-словесників Кобеляччини на тему: «Уроки літератури рідного краю як засіб формування літературознавчої компетентності».

Розпочався він у Кобеляцькому районному музеї літератури та мистецтва імені Олексія Кулика. Світлана Левченко, методист Кобеляцького районного методичного кабінету, у своєму виступі наголосила на важливості використання інноваційних підходів при викладанні літератури. Вона зазначила, щочерез слово учитель на уроках літератури рідного краю має досягти головної мети: шанобливого ставлення до митців свого краю, у літературних творах яких діти часто знаходять власні життєві ідеали, пізнають важливі для них закони життя. Методист рекомендувала філологам проводити уроки літератури рідного краю у 5 – 11 класах за творами Олеся Гончара не лише у ювілейні роки його життя, зокрема 2018 рік – 100-річчя від дня його народження. Ця робота має стати системною, оскільки високогуманістичні твори Олеся Гончара вражають масштабністю мислення, весь світ шанує його прогресивні тенденції творчості: основнимоб”єктом є людина, людські вчинки і помисли, людська велич і людська чистота, він обвинувачує як загальнолюдське зло, так і антиморальні прояви окремих людей, письменника турбує не лише доля України, а й всього людства.

Світлана Григорівна познайомила учителів з напрацюванням Лідії Ковшар, учителя української мови та літератури Кобеляцького НВК №1, уроком літератури рідного краю: «Олесь Терентійович Гончар. Рядки, обпалені війною». Цей творчий доробок письменника допоможе учням зрозуміти складне життя українського народу у тяжкі дні Другої світової війни.

   Досвідом проведення уроків літератури рідного краю у 5-9 класах за творами Олеся Гончара поділилася Лідія Гарагуля, учитель української мови та літератури філії «Білицька ЗОШ І-ІІ ступенів №4»: «Неповторність внутрішнього світу людини-трудівника за оповіданням «Романові яблука», «Феномен Порфира Кульбаки за повістю «Бригантина».

Авторська методика проведення уроків літератури рідного краю і у Віри Худенко, у минулому учителя опорного закладу «Кобеляцький ліцей №2 імені Олеся Гончара». З її збірником «Не згасне зоря пам”яті» детально

ознайомила її донька, філолог Кобеляцького ліцею №2 Оксана Пищита. На допомогу філологам у проведенні уроків літератури рідного краю у 10-11

класах: урок-пам’ять «У світлиці Олеся Гончара», урок духовного здоров’я «Прості, звичайні, буденні колізії, зображені з чутливою проникливістю, виразністю побутових подробиць, краса молодості й духовного здоров’я»,

урок-суд «Гнівне засудження пристосовництва, моральної хиткості, духовної спустошеності («юшкоїд», «батькопродавець» Володька Лобода)», урок-семінар «Новелістика Олеся Гончара », усний літературний журнал «Буде він собором височіти на далекі і близькі світи».

Директор музею Тетяна Чешко продемонструвала дитячі ілюстрації до творів О.Гончара учнів Кобеляцького району, подарувала присутнім красиві закладки для книжок, розмальовані петриківським розписом із цитатою письменника «…література стоїть на сторожі людської пам’яті» та провела учителів кімнатами закладу культури. Під час екскурсії «Олесь Гончар і Кобеляччина» вона акцентувала увагу педагогів на творчих здобутках вихідців кобеляцького краю, Героїв України — Олеся Гончара, Павла Загребельного та Григорія Китастого. Керівник закладу творчо підійшла до проведення екскурсії і завершила її гуморескою «Лисиця», якою підняла настрій усім присутнім. Цей твір був написаний товаришем Олеся Гончара Степаном Олійником на основі розповіді тітки Вусті Олеся Терентійовича про випадок із її життя.

В експозиції музею учителі мали змогу побачити виставку книг Олеся Гончара з авторським підписом класика української літератури та книги, передані музею Валентиною Данилівною, дружиною письменника. Тетяна Чешко звернула увагу філологів і радила використовувати на уроках літератури рідного краю за творчістю Олеся Гончара книги Миколи Степаненка, гончарознавця, доктора філологічних наук, професора.

У опорному закладі «Кобеляцький ліцей №2 імені Олеся Гончара» учителів привітно зустріла Наталія Чуніхіна, заступник директора з виховної роботи закладу загальної середньої освіти. Провівши до кімнати-музею Олеся Терентійовича, вона разом із учнями школи провела екскурс у минуле відомого письменника, цим самим надихаючи учителів на вивчення його творчості на уроках літератури рідного краю. На згадку про відвідини кімнати-музею учителям української мови та літератури подаровано буклети «Кімната-музей Олеся Гончара», насичені цікавими і пізнавальними матеріалами про життя письменника.

Попереду на словесників чекала зустріч із літературно-меморіальним музеєм-садибою Олеся Гончара у с.Сухе, де пройшло дитинство маленького Олеся. Тетяна Владиславівна Бондаревська, директор закладу, розповіла освітянам про маловідомі життєві сторінки письменника, представила предмети, які належали родині Гончарів: особисті речі Олеся Терентійовича, копії рукописних сторінок його творів.  

Окрім отриманої багатої інформації, філологи району були зачаровані місцевими краєвидами, затишною атмосферою на повір’ї садиби у глибокому

вибалку колишнього русла річки Восьмачки. Для деяких учителів це були перші відвідини Гончарівської садиби.

 

 

Додаткова інформація

  • Інформує: Кобеляцький районний методичний кабінет
  • Автор (-и): С.Г.Левченко

 


 Copyright © 2001-2019, Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М.В.Остроградського. Всі права застережені. 
Copyright © 2001-2019, Poltava Regional In-service Educator Training Institute. All rights reserved.