Система Orphus

Єдиний шлях навчити демократії – це навчання демократичним шляхом: про інтеграцію ОДГ/ОПЛ в освітній простір НУШ

Яку форму і зміст повинна мати дієва громадянська освіта? Як забезпечити формування відповідального члена громади й суспільства, який розуміє принципи і механізми їх функціонування? Чи співпадає позиція активного і відповідального громадянина з позицією активного і відповідального учня? Як навчити відповідальності в умовах демократії та права вибору? Яка роль школи у формуванні і розвитку громадянської компетентності підростаючого покоління?

Ці та інші питання були порушені під час навчального тренінгу «Реалізація підходів ОДГ/ОПЛ в післядипломній освіті. Інструменти формування громадянської компетентності в початковій школі», що відбувся 17 травня 2019 року на базі Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М. В. Остроградського.

Під час роботи були висвітлені особливості інтеграції освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини (ОДГ/ОПЛ) в освітній процес початкової школи закладів загальної середньої освіти. Учасники тренінгу визначили три рівні розвитку громадянської компетентності в освітньому процесі початкової школи: «навчання про» – засвоєння знань про громадянську відповідальність, «навчання для» – розвиток розуміння і ставлення до громадянської відповідальності; «навчання через» – здобуття практичного досвіду громадянської відповідальності.

Практична частина тренінгу містила низку вправ, інноваційних форм і методів роботи для формування громадянської компетентності: інтерактивне опитування «Для мене демократія – це …», презентацію «Моя історія демократії», обговорення проблеми «Якою має бути демократична школа з демократичним врядуванням» у цільових групах, роботу світового кафе «Інструменти демократизації освітнього простору Нової української школи».

Учасники заходу ознайомилися з інформаційним ресурсом швейцарсько-українського проекту «Розвиток громадянських компетентностей в Україні – DOCCU»: освітньою платформою «Живемо в демократії» та посібниками Ради Європи із серії публікацій ОДГ/ОПЛ.

Тренери заходу (Марина Крилевець, завідувач відділу початкової, дошкільної та спеціальної освіти ПОІППО ім. М. В. Остроградського та Олена Буйдіна, завідувач кафедри методики змісту освіти ПОІППО ім. М. В. Остроградського) висловлюють щиру подяку учасникам заходу за співпрацю, атмосферу творчості й активності, готовність до змін та позитивні емоції.

 

 

Додаткова інформація

  • Автор (-и): Буйдіна О.О.

 


 Copyright © 2001-2019, Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М.В.Остроградського. Всі права застережені. 
Copyright © 2001-2019, Poltava Regional In-service Educator Training Institute. All rights reserved.