Система Orphus

Про роль педагогів у формуванні ідентичності у дітей, позбавлених батьківського піклування

У Полтавському ОІППО ім. М.В. Остроградського відбувся шостий модуль тренінгового навчання для працівників психологічної служби у рамках проекту «Підвищення компетентності практичних психологів та соціальних педагогів» закладів освіти інтернатного типу Полтавської області, спільно з Благодійним фондом  «Единственная» (м. Київ). 18-19 квітня 2019 року учасники проекту працювали над темою «Формування ідентичності дитини. Емоційно-вольова та мотиваційна сфери».

Відповіді на питання «хто я?», «який я?» лежать в основі формування у дитини власної ідентичності (уявлення про саму себе, свої інтереси та бажання, свою приналежність до родини, групи людей). Від батьків дитина отримує підтвердження своєї цінності та перше відчуття «я хороший та важливий, а світ безпечний», інформацію про себе з найменшого віку, вибудовується «Я-концепція» дитини. Діти, що виховуються за межами сім’ї в закладах інтернатного типу та позбавлені батьківського піклування за різних життєвих обставин, для формування власної ідентичності потребують підтримки інших дорослих. Тому важливим є знання фахівцями механізмів формування ідентичності у дітей та усвідомлення ролі дорослих в цьому процесі.

Ведуча тренінгу, Любов Лоріашвілі (м. Київ), розкрила поняття «ідентичність» та особливості її розвитку у дитини на кожному віковому етапі. Практичні вправи сприяли усвідомленню учасниками принципу поваги до природної ідентичності дітей, розуміння цінності для дітей, позбавлених батьківського піклування, кожного документу, свідчення та фото про їх родину, про особливості їх зростання в ранньому віці.

Приклади з професійної практики ведучої та учасників допомогли проаналізувати ресурси та можливості практичних психологів, соціальних педагогів закладів інтернатного типу для відновлення дітьми власних життєвих історій. Опрацьовано безпечні для дитячої психіки способи ознайомлення дітей з наявною у закладі інформацією про сім’ю, методи створення індивідуальних дитячих альбомів важливих життєвих подій, збереження домашніх речей та одягу, сприяння спілкуванню з відповідальними родичами та інше.

Робота в малих групах, індивідуальна робота з тематичними зошитами та рефлексія допомогли опанувати теоретичні та практичні аспекти таких питань:

  •  Відчуття дитиною себе на основі власного минулого, сімейні таємниці.
  •  Емоції та почуття: фундаментальні види емоцій, їх розвиток та значення в житті людини.
  •  Воля: її види та структура вольових дій, вольові якості та стратегії їх формування у дітей.
  •  Потреби як основа мотиваційної сфери особистості.
  •  Розвиток мотиваційної сфери. Формування у дітей мотивації до навчання та праці.

За результатами участі у попередніх п’яти модулях навчального проекту протягом 2018-2019 років учасниками проведені тренінгові заняття для педагогічних працівниківв закладах освіти інтернатного типу на такі теми: «Психологічні особливості дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування. Компетентність педагогів та вихователів», «Психологічна травма. Вплив травми на психічний та емоційний розвиток дитини», «Дисципліна. Методи виховання», «Сексуальний розвиток дітей. Насильство. Профілактика насильства», «Формування прихильності у дітей. Порушення прихильності».

Робота фахівців психологічної служби Полтавської області в рамках проекту сприяєпідвищенню  в закладах освіти якості психолого-педагогічного супроводу та виховання дітей, позбавлених батьківського піклування.

 

 

Додаткова інформація

  • Автор (-и): Хорошева Т.В.

 


 Copyright © 2001-2019, Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М.В.Остроградського. Всі права застережені. 
Copyright © 2001-2019, Poltava Regional In-service Educator Training Institute. All rights reserved.