Система Orphus

Готовність дітей до навчання у школі: психологічні аспекти та роль дорослого

5 грудня 2018 року для вихователів закладів дошкільної освіти Решетилівського району проведено семінар-тренінг «Дошкільник йде до школи: психологічні аспекти готовності дитини та дорослих». На базі Покровського ясла-садка «Барвінок» працювали педагоги з 17 закладів дошкільної освіти району. Ведуча – Хорошева Тетяна, методист центру практичної психології і соціальної роботи Полтавського ОІППО ім. М.В. Остроградського.

 

Вступ до школи відчутно змінює процес життєдіяльності дитини та її сім’ї – наступає етап дорослішання і «виходу» дитини у більший соціум. 6-річні діти проходять важливий перехідний період у своєму розвитку – відбувається зміна соціальної ролі, відбуваються складні фізичні та психологічні зміни у організмі та особистості дитини; для батьків – це зміна режиму життя, стилю взаємодії з власною дитиною. Дитина вже здатна до самостійної пізнавальної діяльності та комунікації, водночас її життєвий досвід ще обмежений. Їй потрібен поряд дорослий, який розуміє, співпереживає та підтримує, допомагає розкрити потенціал та розвинути необхідні вміння. Готовність дорослих (батьків, педагогів) «супроводжувати» дитину до школи– один з компонентів психолого-педагогічної компетентності дорослих.

Завдання семінару: познайомити учасників з компонентами психологічної готовності дитини до систематичного навчання у школі; вчити аналізувати та визначати актуальний етап розвитку дитини та планувати психолого-педагогічний супровід формування у дитини готовності до школи.

Мозковий штурм на початку семінару дозволив визначили коло проблемних питань, які хвилюють педагогів: адаптація дитини до нових умов навчання та життєдіяльності у школі; психологічна готовність дитини до школи; фізична готовність дитини до зміни навантаження; розвиток у дитини навичок комунікації з однолітками, новими дорослими; вміння дитини вирішувати конфліктні ситуації; обізнаність педагогів дошкільних закладів про особливості організації освітнього процесу у першому класі НУШ; як сформувати у дітей інтерес до навчання; інформування та підготовка батьків майбутніх першокласників.

Для ефективної організації на етапі дошкільного дитинства психолого-педагогічного супроводу формування готовності дитини до систематичного навчання у школі педагогам необхідно розуміти особливості розвитку пізнавальних процесів та формування особистості дитини. В ході семінару учасники опрацювали такі питання:

  • Аналіз основних понять теми («психологічна готовність дитини до школи», «наступність», «компетентність», «готовність дитини до НУШ»).
  • «Самостійність» та «відповідальність» як базові компетенції старшого дошкільника.
  • Закони розвитку особистості, критерії вікової періодизації (соціальна ситуація розвитку, провідна діяльність, вікові новоутворення, показники кризи).
  • Компоненти психологічної готовності дитини до навчання у школі (фізіологічна готовність, емоційно-вольова, мотиваційна, соціальна, інтелектуальна готовність).
  • Теорія поколінь (характерні ознаки дітей покоління «Z» та покоління «Альфа», пошук способів педагогічної взаємодії з ними).

Творче завдання «Портрет майбутнього першокласника» допомогло узагальнити уявлення та знання учасників про характерні особливості особистості дитини передшкільного віку. У підсумку семінару вихователі визначили потреби в організації освітнього середовища для дітей старшого дошкільного віку в закладі дошкільної освіти та напрямки просвітницької роботи з батьками майбутніх першокласників.

 

 

Додаткова інформація

  • Автор (-и): Хорошева Т. В.

 


 Copyright © 2001-2019, Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М.В.Остроградського. Всі права застережені. 
Copyright © 2001-2019, Poltava Regional In-service Educator Training Institute. All rights reserved.