Система Orphus

«Г.С.СКОВОРОДА І ФІЛОСОФІЯ ОСВІТИ СЬОГОДНІ: МІСІЯ І ДОЛЯ АКАДЕМІЧНОГО ВЧИТЕЛЯ». Відзначення у ПОІППО Міжнародного дня філософії – 2017

16 листопада 2017 року на базі Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського було проведено традиційний круглий стіл, присвячений Всесвітньому дню філософії. Круглий стіл також було приурочено до 295-річчя з дня народження Г. С. Сковороди в рамках Всеукраїнських Сковородинських навчань «Пізнай себе». Учасникам круглого столу було запропоновано обговорити в контексті творчоїспадщини Г. Сковороди інавґураційну промову професора Варшавського університету Єжи Аксера «Щоб навчав ти чужих дітей... Кілька думок про долю академічного вчителя»[1], яку він виголосив із нагоди присудження йому звання «Почесний доктор» (Doctor Honorіs Causa) Львівського національного університету імені Івана Франка. У такому переплетінні часів та ідей і була сформульована тема круглого столу: «Г.С.СКОВОРОДА І ФІЛОСОФІЯ ОСВІТИ СЬОГОДНІ: МІСІЯ І ДОЛЯ АКАДЕМІЧНОГО ВЧИТЕЛЯ»

 

На обговорення були винесені питання:

- Що є місією академічноговчителя?

- Погляди Г. С. Сковороди і розроблення власної філософії освіти сучасним учителем.

- Освіта і Закон у долівчителя.

- Якісна освіта: міфотворчість і учительськараціональність.

- Освіта і Мораль сучасногоучителя.

- Транстемпоральні смисли праці учителя.

Відкрив круглий стіл Клепко Сергій Федорович, д.філос.н., проректор з наукової роботи Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського, який відзначив, що шостий рік поспіль Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського проводить зустріч усіх прихильників філософського знання і освіти з нагоди Всесвітнього дня філософії World Philosophy Day. пояснив вибір концепції заходу, а саме його участь у проекті Варшавського університету, Ягелонського університету, спілки ректорів Польщі, спілки ректорів університетів України «Інноваційний університет та лідерство. Фаза ІІІ інновації та відносини з оточенням». Цей проект забезпечує факультет Варшавського університету Artes Liberales, засновником якого є Єжи Аксер. Обґрунтовуючи важливість розроблення сучасним вчителем «власної філософії освіти», тобто сукупності учительських принципів навчання і самонавчання, Клепко С.Ф. наголосив на необхідності синтезу філософських поглядів як видатного українського мислителя Г.С.Сковороди, так і звернення до західної філософської думки, зокрема до осмислення місії вчителя у працях сучасного видатного професора Варшавського університету Єжи Аксера.

У дискусії круглого столукраєзнавець Дроб’язко Олександр Володимирович, директор ДНЗ № 2 м. Заводського Лохвицького району, цікаво і змістовно розкрив маловідомі деталі життєвого шляху Г.С. Сковороди. Григор’єв Віталій Миколайович, член Національних спілок журналістів та краєзнавців України у своєму виступі «Прикорінь», в контексті промови Єжи Аксера, приділив увагу таким поняттям як еліта, провінція, периферія, конформізм, нонконформізм. Моргун Володимир Федорович, к. психол. н., професор, професор кафедри психології Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка виступив з доповіддю «Феномен «центр – провінція»: діалектика парадоксів». Єщенко Марина Миколаївна, завідувачка відділу патріотичного виховання Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського, виступила з ґрунтовною доповіддю про постать учителя у поглядах Г. Сковороди та Єжи Аксера. Помогайбо Валентин Михайлович, к. біолог. н., професор кафедри філософії і економіки освітиПолтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського проаналізував транстемпоральні смисли праці вчителя та їхнє значення для сучасної освіти. Бендес Юрій Петрович, д. п. н, професор, спираючись на аналіз демографічних тенденцій, провів порівняльний аналіз ситуації в освіті України і Польщі. Литвинюк Людмила Вікторівна, к. п. н., доцент кафедри філософії і економіки освіти Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В.Остроградського виступила з доповіддю «Темпоральні межі біографії вчителя». Бардаченко Анатолій Іванович, методист відділу роботи з персоналом Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського поділився своїми думками, навіяними виступом Єжи Аксера. Єдине з чим не погоджусь, зауважив Анатолій Іванович - це використання у назві промови поняття «чужі діти». «Чужих дітей» для педагога не може бути. Бондар Тетяна Олексіївна, к.філос. н., доцент кафедри філософії і економіки освіти Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського виступила з доповіддю «Як не втратити свіжість мислення: Єжи Аксер про рецепти від професійної деградації та авторитаризму у викладанні». Шейко Сергій Володимирович, к.філос.н., завідувач кафедри філософії, історії та педагогіки Полтавської державної аграрної академії у своєму виступі висловив вдячність за запрошення, наголосив на важливості проведення кафедрою філософії і економіки освіти Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського унікальної для м.Полтави традиції відзначення Всесвітнього дня філософії у форматі зустрічей освітян, науковців та щорічного пробудження мислення освітян у напрямку до філософського пізнання.

Завершенням круглого столу стало вручення подяки за сумлінну працю та активну участь у Днях філософії Александровій Любові Анатоліївні, завідувачці бібліотекиПолтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського.

Підводячи підсумок роботи круглого столу Клепко С. Ф. акцентував увагу учасників на значущості піднятої проблеми, необхідності сприяння науковцями інституту розвитку «власної філософії вчителя» як основи його професійної компетентності та утвердження в свідомості суспільства вагомої ролі освіти в умовах сучасної України.

У роботі круглого столу взяла участь Скиба Наталія Василівна, заступник голови Полтавського обласного комітету Профспілки працівників освіти і науки України.

Учасникам круглого столу було запропоновано подати тексти виступів для публікації у журналі "Постметодика".

 


[1]АКСЕР Єжи. Щоб навчав ти чужих дітей... Кілька думок про долю академічного вчителя / Укладачі В. Кметь, І. Мрака. Редкол.: І. Вакарчук (голова) та ін. – Львів, 2008. – 56 с.

 

 

«Г.С.СКОВОРОДА І ФІЛОСОФІЯ ОСВІТИ СЬОГОДНІ: МІСІЯ І ДОЛЯ АКАДЕМІЧНОГО ВЧИТЕЛЯ». Відзначення у ПОІППО Міжнародного дня філософії – 2017. Світлини.

image1

 

Круглий  стіл відкриває Клепко Сергій Федорович, д.філос.н., проректор з наукової роботи Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського

image2

Виступає Єщенко Марина Миколаївна, завідувачка відділу патріотичного виховання Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського

image3

Виступає Моргун Володимир Федорович, к. психол. н., професор, професор кафедри психології Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка

image4

Виступає Литвинюк Людмила Вікторівна, к. п. н., доцент кафедри філософії і економіки освіти Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В.Остроградського

image5

Виступає Шейко Сергій Володимирович, к.філос.н., завідувач кафедри філософії, історії та педагогіки Полтавської державної аграрної академії

image6

Фото на згадку учасників відзначення у ПОІППО Міжнародного дня філософії – 2017

 

Фото учасників круглого столу

image7

Александрова Любов Анатоліївна,завідувачка бібліотеки Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського.

 

 

 

 

Додаткова інформація

  • Автор (-и): Клепко С. Ф., Симоненко Л.І., Щербань М.П.

 


 Copyright © 2001-2019, Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М.В.Остроградського. Всі права застережені. 
Copyright © 2001-2019, Poltava Regional In-service Educator Training Institute. All rights reserved.