Система Orphus

Підсумкове засідання обласної спеціальної дослідницької групи «Філософія у школі»: результати діяльності у 2017 році та плани на 2018 рік

25 січня 2018 року на базі Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В.Остроградського відбулось підсумкове засідання обласної спеціальної дослідницької групи «Філософія у школі». Метою засідання став аналіз результатів роботи, проведеної членами СДГ «Філософія у школі» у 2017 році та визначення пріоритетів і напрямів діяльності групи у 2018 році (завантажити програму).

 

Обраний формат засідання (філософське кафе) дозволив у невимушеній атмосфері спілкування обговорити досягнення та напрацювання учасників з апробації у своїх закладах методики «Філософія для дітей» М.Ліпмана (Р4С), проаналізувати найбільш ефективні форми роботи з дітьми різного віку та визначити проблемні питання.

Відкрила засідання вітальним словом координаторка групи, к.філос.н., доцент кафедри філософії і економіки освіти Тетяна Бондар, яка окреслила напрямки роботи засідання та формат, у якому відбуватиметься дискусія.

Потім з вітанням до учасників від імені наукового керівника СДГ, д. філос. н. Сергія Клепка виступив доцент кафедри філософії і економіки освіти Микола Щербань, який наголосив на важливості напрямку діяльності, обраного дослідницькою групою – вивченні та апробації методик розвитку критичного і креативного мислення у школі, що суголосно основним ідеям і спрямуванню Концепції «Нова українська школа».

Основні напрямки діяльності СДГ «Філософія у школі» та проведені заходи проаналізувала у своєму виступі Т.О.Бондар.

Зокрема, було відзначено, що у порівнянні із 2016 роком, який був для групи роком пошуків і спроб знайти місце програми М.Ліпмана в освітньому просторі на регіональному і загальноукраїнському рівнях (участь у круглому столі МОН України, у засіданні робочої групи в ІМЗО, презентація напрацювань на Другій (не)конференції ЕдКемп у Харкові, використання форматів вебінару та філософського практикуму), то 2017 рік став роком апробації. Заходів, проведених у напрямку діяльності групи, стало на рівень більше і вони мали чітко визначене спрямування та аудиторію, рухаючись у чотирьох магістральних напрямках:

  1. Підтримка співпраці з іншими регіонами в апробації і поширенні Р4С: проведення тематичного блоку майстер-класів, присвячених використанню P4C та методик рефлексивно-мисленнєвого розвитку дітей (спікери: М.Меєрович, О.Ангелова, Н.Гавриш, О.Лінник) для педагогів з 9 регіонів України під час регіональної (не)конференції міні-EdCamp Роltava-2017 «Нові формати освіти: навчаємо ефективно і з радістю» (154 учасника, с.Ковалівка, 25.03.2017). Ознайомлення з досвідом використання методик розвитку мислення в інших регіонах (КМДШ, Охтирська гімназія)
  2. Поширення досвіду СДГ серед учителів початкової ланки області – проведення науково-практичного семінару з упровадження сучасних методик розвитку критичного і креативного мислення для понад 70 учасників, зокрема керівників методичних об’єднань вчителів початкових класів (Карлівка, 27.10.17).
  3. Поширення досвіду СДГ серед колективів ЗНЗ області: проведення тренінгів і сесій, присвячених методикам розвитку критичного і креативного мислення на базі навчальних закладів області на запит адміністрацій та ОТГ.
  4. Апробація напрацювань СДГ при проведенні заходів для дітей та підлітків – організація та проведення занять, мотиваційних і філософських кафе, що поєднували Р4С і менеджмент і булизорієнтовані на розвиток лідерських якостей та навичок критичного і креативного мислення.

Відповідно, основними завданнями діяльності групи у 2018 році є продовження апробації успішних практик (проведення тренінгів для вчительства та філософських і мотиваційних кафе для учнівства), спрямованих на поширення інформації та практичне використання методик розвитку критичного і креативного мислення, зокрема, методики М.Ліпмана «Філософія для дітей» (Р4С).

Було представлено нових учасників СДГ, після чого у режимі вільної дискусії учасники поділилась своїми здобутками і питаннями. Так, вчитель української літератури полтавської гімназії №31 Людмила Мандрегеля, розповіла про досвід використання методики Р4С під час проведення філософських гуртків із учнями та у роботі з текстами на уроках літератури (наприклад, при вивченні твору «Говорюща риба»), висловилась за продовження проведення мотиваційних і філософських кафе, оскільки цей формат дуже сподобався її учням.

Думку про продовження заходів для дітей підтримала і провідний бібліотекар науково-методичного відділу Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва ім. О.Гончара Вікторія Піскова, адже у минулому році саме спільно з цією бібліотекою було проведено два заняття з філософії для дітей для учнів початкових класів («Як навчатися ефективно?») та підлітків («Що таке свобода?»). Обидва заняття були із захопленням прийняті дітьми і вкотре переконали в ефективності методики.

Питання щодо ефективної роботи за методикою Р4С за наявності 30 і більше дітей підняла учасниця групи учитель початкових класів Котелевської гімназії № 1 ім.С.А.Ковпака Ольга Діщенко, яка зазначила, що попри ефективність методики,повною мірою у переповнених класах її використовувати важко.

Цікавим досвідом розвитку мислення і лідерських якостей учнів на своїх уроках поділилась учитель початкових класів Полтавської ЗОШ І-ІІІ ст. №5 Ольга Хвостенко. Також вона розповіла учасникам засідання про власний досвід координування першої міської (не) конференції для вчителів Полтави та про переваги «едкемп-формату», які можна використати при проведенні власних заходів.

Учитель української мови та літератури і методист Кобеляцького РМК Світлана Левченко порадила присутнім цікаву літературу, яку можна використовувати при проведенні занять за методикою Р4С.

Головне питання, на якому зупинились усі учасники засідання – це важливість співпраці та створення методичного видання, яке може допомогти вчительству Полтавщини у використанні продуктивних методик розвитку критичного і креативного мислення, особливо методики М.Ліпмана «Філософія для дітей» (Р4С). Перше таке видання вже було опубліковане учасниками групи у 2016 році і розміщено у відкритому доступі для освітян області на сайті ПОІППО (розділ «Електронні видання»).

Після насиченого і продуктивного етапу вільної дискусії учасники затвердили орієнтовні напрямки діяльності групи на поточний рік та створили робочу групу з підготовки електронного видання СДГ, яке планується укласти до жовтня. Наступну зустріч групи заплановано провести у березні 2018 р.

Фотомиті засідання:

 

Додаткова інформація

  • Автор (-и): Бондар Т.О.

 


 Copyright © 2001-2019, Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М.В.Остроградського. Всі права застережені. 
Copyright © 2001-2019, Poltava Regional In-service Educator Training Institute. All rights reserved.