Система Orphus

Організація роботи психологічної служби Полтавської області в умовах формування Нової української школи

6 вересня 2017 року на базі Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського відбулася інструктивно-методична нарада «Психологічне забезпечення та соціально-педагогічний патронат у системі освіти у  2017-2018 н.р.». У нараді взяли участь 93 спеціаліста (завідувачі районних (міських) центрів практичної психології і соціальної роботи; методисти, які відповідають за психологічну службу районів (міст), об’єднаних територіальних громад; практичні психологи та соціальні педагоги навчальних закладів інтернатного типу, ПТНЗ, ВНЗ І-ІІ р.а.).

 

У вітальному слові Зелюк Віталій Володимирович, ректор ПОІППО ім. М.В. Остроградського, кандидат педагогічних наук, доцент, акцентував увагу присутніх на важливості ціннісному підходу в сучасній освіті та ролі практичних психологів у формування психологічної культури педагогів, батьків, дітей. «Освіта – не просто навчання, викладання програмного матеріалу, вироблення навичок. Справжня освіта – це управління майбутнім учня, громади, суспільства. Управління шляхом формування головним чином світоглядних позицій, які роблять людину особистістю».

Муліка Катерина Миколаївна, завідувач центру практичної психології і соціальної роботи ПОІППО, визначила пріоритетні напрямки роботи центру практичної психології і соціальної роботи у 2018-2019 н.р.: створення банку корекційно-розвивальних програм для роботи практичного психолога  з дітьми з особливими освітніми потребами; навчання працівників психологічної служби  використанню технології оцінки потреб дитини; проведення інтервізійних груп для професійного спілкування працівників психологічної служби на вирішення складних ситуацій психологічного забезпечення, соціально-педагогічного патронату; проведення всеукраїнського експерименту за темою “Стандартизація наскрізної моделі впровадження медіаосвіти у вітчизняну педагогічну практику” (наказ МОН України від 08.08.2017 № 1127); поширення кращих практик психологічного супроводу; розробка циклограм діяльності та діагностичних мінімумів в роботі працівників психологічної служби ДНЗ, ЗНЗ.

Одним із напрямків роботи спеціалістів психологічної служби є супровід процесу адаптації учнів-першокласників до навчання як нового виду дільності, нової соціальної ролі. Крилевець Марина Петрівна, завідувач відділом дошкільної, початкової та спеціальної освіти, методист з початкової освіти ПОІППО, окреслила коло питань психологічного забезпечення навчально-виховного процесу в першому класі в умовах упровадження нового державного Стандарту початкової загальної освіти: готовність педагогів до інноваційних змін, забезпечення індивідуального підходу до кожного учня на основі його психолого-педагогічного  вивчення та інші.

Психолого-педагогічний супровід учасників навчально-виховного процесу в умовах інклюзивного навчання передбачає індивідуальну та групову корекційно-розвивальну роботу фахівця з дітьми на основі спеціальних програм. Самойлюк Ольга Миколаївна,методист центру практичної психології і соціальної роботи ПОІППО, представила результати експертної оцінки корекційних, розвивальних програм, розроблених спеціалістами психологічної служби Полтавської області. З анотаціями до програм, затверджених експертною комісією центру практичної психології і соціальної роботи ПОІППО та наказом ДОН Полтавської ОДА від 04.05.2017 р. №181 «Про організаційні заходи щодо здійснення експертизи психологічного та соціологічного інструментарію» можна познайомитися за посиланням: http://poippo.pl.ua/pidrozdily/tsentr-praktychnoi-psykholohii-i-sotsialnoi-roboty?id=598 .

Буренко Ірина Володимирівна, директор Полтавського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді,  познайомила з особливостями надання соціальних послуг вразливим верствам населення. Ірина Володимирівна наголосила на актуальній потребі співпраці із фахівцями психологічної служби з питань підвищення психологічної компетентності батьків, залучення практичних психологів до роботи з дитиною та сім’єю у стані кризи. Учасники мали можливість отримати відповіді з питань співпраці навчальних закладів із центрами соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді: єдність підходів до визначення категорій сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах (СЖО) та психологічний супровід дітей з цих сімей, порядок звернень до соціальних служб у випадку виявлення педагогами фактів порушення прав дитини та незадовільного стану забезпеченості її життєвих потреб в сім’ї.

Про впровадження в роботу спеціалістів психологічної служби області технології оцінки потреб дитини і сім’ї як механізму соціально-педагогічного патронату в найкращих інтересах дитини розповіла Хорошева Тетяна Вікторівна, методист центру практичної психології і соціальної роботи ПОІППО. Звернула увагу на напрямки впровадження технології: психологічний супровід та соціально-педагогічний патронат дітей із сімей, які знаходяться у СЖО; підвищення психологічної обізнаності батьків – вивчення вікових психофізіологічних потреб дитини та  аналіз їх  забезпеченості, формування батьківського потенціалу; підвищення психологічної компетентності педагогів, формування підходів до роботи з родиною за принципами технології. Докладніше про роботу за темою: http://poippo.pl.ua/novyny-poippo-blohom/item/4257-vidbuvsia-treninh-tekhnolohiia-otsinky-potreb-dytyny-iak-mekhanizm-sotsialno-pedahohichnoho-patronazhu-v-naikrashchykh-interesakh-dytyny  .

Жданюк Людмила Олексіївна, старший викладач кафедри методики змісту освіти ПОІППО, познайомила з результатами моніторингу діяльності закладів освіти області у сфері протидії торгівлі людьми на виконання Державної соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2020 року. Звернула увагу на необхідність проведення профілактичної роботи з теми в закладах освіти Полтавської області, що вимагає достатнього рівня усвідомленості проблеми у педагогічних працівників та формування нової моделі просвітницької роботи з учнями.

Після пленарної частини відбулася робота у секціях за темами:

  • «Інтервізійна група як новий формат підвищення рівня компетентності працівників психологічної служби» (ведуча: Муліка К.М.).
  •  «Актуальні питання психологічного  забезпечення учасників навчально-виховного процесу в навчальних закладах інтернатного типу» (ведуча: Хорошева Т.В.).
  • Майстер-клас«Корекційно-розвивальні заняття з дітьми, схильними до агресивної поведінки» (ведуча: Крижанівська Л.А., практичний психолог Кременчуцької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Полтавської обласної ради).
  •  Фокус-група «Завдання соціального педагога в роботі соціально-педагогічного консиліуму» (ведуча: Самойлюк О.М.).

За додатковою інформацією, методичною та інформаційною підтримкою з питань професійної діяльності спеціалісти психологічної служби та педагоги навчальних закладів  Полтавської області  можуть звертатися до співробітників центру практичної психології і соціальної роботи ПОІППО за адресою: м. Полтава, вул. Шевченка, 96 (адміністративний корпус поряд з гуртожитком ПОІППО), ІІ поверх, кабінети 2.7., 2.9. Наш телефон: (0532)56-26-00, електронна адреса:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. .

 

 

Додаткова інформація

  • Автор (-и): Хорошева Т.В.

 


 Copyright © 2001-2017, Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М.В.Остроградського. Всі права застережені. 
Copyright © 2001-2017, Poltava Regional In-service Educator Training Institute. All rights reserved.