Система Orphus

На Полтавщині серпнева конференція педагогічних працівників дала старт новому навчальному року

22 cерпня 2017 року   в  Шишацькій обласній гімназії-інтернаті для обдарованих дітей відбулася обласна серпнева конференція педагогічних працівників «Освіта Полтавщини на шляху впровадження Нової української школи: підсумки 2016/2017 н.р. та основні завдання на 2017/2018 н.р.», на яку були запрошені керівники органів управління освітою райдержадміністрацій, міськвиконкомів, об’єднаних територіальних громад; директори  професійно-технічних навчальних закладів; директори інтернатних закладів; завідуючі районних (міських) методичних кабінетів (центрів); керівники обласних позашкільних установ; працівники Департаменту освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації, Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В.Остроградського.

 

Відкрив конференцію голова Полтавської обласної державної адміністрації Валерій Анатолійович Головко, зазначивши, що напередодні бюджетної сесії відбудеться обговорення щодо галузей видатків, і пріоритетом буде освіта.

У конференції взяли участь директор Департаменту освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації Олена Вікторівна Харченко, заступник Міністра освіти і науки  України Павло Кузьмович Хобзей, заступник голови  Полтавської обласної державної адміністрації Олег Євгенович Пругло, голова Громадської ради при Полтавській обласній державній адміністрації Володимир Семенович Голуб, декан природничого факультету Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Марина Вікторівна Гриньова, ректор  Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М. В. Остроградського Віталій Володимирович Зелюк, ректор Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка, голова ради ректорів вищих навчальних закладів ІІІ-ІV  р. а. Володимир Олександрович Онищенко, директор Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти Олександр Леонідович Сидоренко, ректор Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Микола Іванович Степаненко, голова постійної комісії  з питань освіти, науки і культури Полтавської обласної ради Сергій Миколайович Шевчук, голова обкому профспілки працівників освіти і науки України Григорій Іванович Шумейко.

До уваги учасників конференції було запропоновано виступ директора Департаменту освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації Олени Вікторівни Харченко із відеопрезентацією щодо здобутків освітньої галузі у минулому навчальному році, а також основних завдань на 2017/18 н.р.

О. В. Харченко наголосила на завданнях, окреслених Прем’єр-міністром України В. Гройсманом під час Всеукраїнської серпневої конференції педагогічних працівників: надати рівний доступ до якісних освітніх послуг; повернути повагу до вчителя; побудувати якісну систему освіти із вмотивованим професійним учителем; сформувати потужну матеріально-технічну базу; наповнити освіту новим змістом – оновленими програмами навчання і виховання.

Директор Департаменту освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації  підбила підсумки щодо основних  здобутків та проблем  освіти Полтавщини в минулому навчальному році та визначила цілі і орієнтири на майбутній.  Тому можна вважати, що старт нового навчального року подано.

Область працює  над створенням рівного доступу до якісної освіти в місті і селі. Результати можна переглянути на інтерактивній карті опорних шкіл Полтавщини www.hubschool.poltav-oblosvita.gov.ua. Створено 3 опорні школи, заплановано - 21 ( в Оржицькому і Кобеляцькому – по дві школи, і вони вже встигли отримати державну субвенцію на придбання кабінетів природничо-математичного циклу). Водночас  достатньо велика низка районів (Велико-Багачанський, Гадяцький, Глобинський, Гребінківський, Карлівський, Козельщанський, Котелевський, Кременчуцький. Лохвицький, Пирятинський, Полтавський, Хорольський, Чорнухинський)  не розпочала роботу зі створення  таких шкіл. Відповідальність за це покладаємо на керівників органів  управління освітою, оскільки саме вони мають  активізувати роз’яснювальну роботу  з батьками та педагогами, –  зазначила О. В. Харченко.

 Здобутком року, за її словами,  стало й формування інклюзивного середовища. У 2016-2017 н. р. на Полтавщині зросла мережа закладів інклюзивної освіти із 107 до 125 установ. Оновлюється матеріально-технічна база освітніх закладів для покращення якості освіти. У 2017 році коштом державної субвенції, яка становила 35, 2 млн, для ЗНЗ придбано STEM-лабораторії, кабінети фізики, хімії, біології, шкільні автобуси. Забезпечено стовідсоткове підвезення  дітей у школи. Завдяки змінам до обласної Програми «Опікуємось освітою» на 2017-2020 роки на оснащення опорних шкіл сучасними засобами навчання та придбання шкільних автобусів виділено 5, 3 млн грн.

 У 2017-2018 навчальному  році першокласники всієї країни навчатимуться за новим  державним Стандартом  початкової загальної освіти. Наразі в чотирьох школах області (Полтави, Кременчука, Горішніх Плавнів і Решетилівського району) триває пілотне упровадження цього стандарту. Задіяно по 2 класи, де стартують нові навчальні програми.

Розповіла Олена Харченко й про те, що в області активно працюють  над оновленням професійно-технічної освіти, вихованням національно свідомого  громадянина-патріота. У дошкільній освіті поступово  ліквідують черги в дитсадках. Від початку 2016-2017 н. р. черга скоротилася із 1812 до 1408 дітей, відкрито 2 садочки, зменшено кількість дітей на 100 місцях від 127 у 2016-му  до 122 у 2017 році. Водночас у Полтаві та Кременчуці цей показник перевищує норму, а тому органи виконавчої влади, керівники органів управління освітою мають об’єднати зусилля в розв’язанні цієї проблеми.

У виступі директора Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти Олександра Леонідовича Сидоренка йшлося про підсумки ЗНО-2017. За його словами, кращі інтегровані показники за результатами ЗНО-2017 по 4-х предметах показали міста Миргород та Кременчук (по 42 бали), Гадяч (39), Лохвицький (47) та Чорнухинський (39) райони, при цьому безальтернативним лідером (70 балів) за результатами ЗНО-2017 є Лубни, гірші показники продемонстрували Чутівський, Глобинський, Кременчуцький. Семенівський, Котелевський, Кобеляцький та Козельщинський райони. Детальніше з офіційним звітом про проведення ЗНО можна ознайомитися за адресою testportal.gov.ua

Виконуюча обов’язки директора Кременчуцького педагогічного коледжу імені А. С. Макаренка Леся Валентинівна Крупіна  розповіла про професійні успіхи педагогів свого закладу та обласного ліцею «Політ», проведення  PISA, порадила колегам вирішувати питання фінансового забезпечення шкіл шляхом участі в конкурсах грантів – завдяки перемозі в  одному з них коледж придбав техніки на 1 млн грн. Ректор Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка, голова ради ректорів вищих навчальних закладів ІІІ-ІV  р. а. Володимир Олександрович Онищенко мав виступ на тему «Співробітництво ВНЗ Полтавщини, ЗНЗ та Полтавського територіального відділення МАН», у якому, зокрема, розповів про результати вступної кампанії на Полтавщині. Найпопулярнішими в наших юних земляків виявилися такі спеціалості, як комп’ютерна інженерія, медицина, стоматологія, фінанси, нафтогазова інженерія, туризм.

Лейтмотив виступу заступника Міністра освіти і науки України Павла Кузьмовича Хобзея – без підтримки на місцях  намарне досягти результатів реформи: «Усе залежить від учителя, бо вчить дитину вчитель. Не міністр, не заступник, не директор департаменту, а саме вчитель. Нова школа – це новий стандарт освіти, нові методики,  нове навчальне середовище і нова культура, тобто ставлення  і цінності. Ми говоримо про педагогіку партнерства, про повагу  до гідності шестилітньої дитини, яка має свою гідність, і ми повинні бачити в ній велику людину. На цій основі і буде нова школа. Однак робити реформи без учителя – нереально».

Урядовець повідомив, що уряд і Міністерство освіти України, розглядаючи пропозиції до держбюджету, закладають на наступний рік 3 складові, що сприятимуть реалізації реформи загальної середньої освіти «Нова українська школа».

Перше – це значна сума (0, 5 млрд грн), яка має піти цільово на підготовку вчителів, які візьмуть перший клас у 2018 році.

П. К. Хобзей зазначив:

– Уже зараз є погодження з Мінфіном, що на підтримку Нової української школи буде виділено 1млрд 800 млн грн. Із них 529 млн  – на підвищення професійного розвитку вчителів, які візьмуть перший клас, частина цих коштів буде скерована на створення дистанційного курсу; 600 млн – на створення навчального середовища; 54 млн окремо  скеровується на створення електронної платформи, бо ми розуміємо: якщо хочемо вимагати від учителя нових підходів та нових методик, – його треба навчити, і це навчання ми плануємо робити змішаним методом. Частина – дистанційно, за допомогою новітніх технологій, а частина – шляхом очних курсів. І, звичайно, кошти буде виділено на друк підручників.

П. Хобзей сподівається на прийняття у вересні-2017 «Закону про освіту», а далі – якщо будуть створені фінансові умови, то старт старшої школи він прогнозує   вже 2023 року.

Друге –  методичний супровід викладання у 5-9-х класах.  Звертаючись до керівника  і працівників інституту післядипломної педагогічної освіти, керівників методоб’єднань області, П. К. Хобзей закликав їх популяризувати для учительства області представлені  на  сайті ІМЗО методичні матеріали, які стануть у нагоді вчителям для реалізації 4-х змістових наскрізних ліній навчальних програм для 5-9 класів: безпека і здоров’я; підприємливість, фінансова грамотність; громадянська освіта;  сталий розвиток і екологічна освіта, а також анонсував, що ці матеріали будуть поповнюватися.

П. К. Хобзей привернув увагу колег до питання профільної школи. У Полтавській області 84 % шкіл мають один клас у паралелі. Нова програма, яка стартуватиме з 2018–2019 н. р., дає змогу профілізації. Однак профілізація неможлива, якщо   у паралелі один десятий клас і в ньому  менше ніж 10 учнів. По Україні в сільській місцевості більше від третини  10-х класів  має менше 10-ти учнів. У цьому контексті опорні школи – це не є реформа, із точки зору П. К. Хобзея; натомість це – дуже гарний інструмент для покращення якості освіти.

Так, середній показник оцінки ДПА з української мови  на Полтавщині доволі високий. Але результати ЗНО на Полтавщині свідчать, що 3 % представників міст не склало поріг з української мови. У селі таких виявилося 10 %. Із математики 23 % сільських випускників області  не подолали пороговий бар’єр ЗНО, з англійської – 18 %. Такі результати засвідчують, що шлях до впровадження опорних шкіл – правильний, тому що потрібно долати різницю в якості освіти в сільській і міській місцевості.

П. К. Хобзей підтримав необхідність фінансової мотивації вчителів у вигляді зростання зарплатні, оскільки це уможливить притік у школи нових молодих кадрів та слугуватиме додатковим чинником мотивації педагогів до якісної роботи, однак наголосив, що, з іншого боку, поряд із зростанням зарплати мусить підніматися і рівень відповідальності вчителів за результати своєї праці: «Це важко – мотивувати кожну дитину розвиватися, але без цієї мотивації ми не матимемо потрібних результатів».

Говорячи про професійно-технічну освіту, П. К. Хобзей  зазначив, що ця сфера  зазнає багато викликів. Напрями подальшого  руху з метою її розвитку, які  вважає за доцільні Міністерство,  – це: 1. Профорієнтація.  2. Створення навчально-практичних центрів, аби зацікавити дітей професіями. Павло Кузьмович повідомив, що триває діалог з європейським проектом, який даватиме значні інвестиції на розвиток української ПТО. 3. Навчання на виробництві. Уряд розробляє ініціативи з метою зацікавити підприємства до навчання наших учнів.

Підсумовуючи, заступник Міністра наголосив, що проблем в освіті багато. Суспільство й країна очікують на зміни. Ураховуючи, що цінності і ставлення закладаються у 13-14 років, коли дитина перебуває в школі, велика відповідальність учителя – закласти основи майбутнього України. «Прошу бути активними агентами цих змін», – звернувся П. К. Хобзей до присутніх у залі педагогів та їх колег у районах і містах Полтавщини.

Традиційно за сумлінну працю і професійні досягнення на серпневій педагогічній конференції найкращі з них були відзначені нагородами.

 

 

Фото з веб-сайту: http://www.poltav-oblosvita.gov.ua/95-news/1383-vidbulas-oblasna-pedagogichna-konferentsiya.html

 

 

 

 

Додаткова інформація

  • Автор (-и): О.В.Стоцька

 


 Copyright © 2001-2017, Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М.В.Остроградського. Всі права застережені. 
Copyright © 2001-2017, Poltava Regional In-service Educator Training Institute. All rights reserved.