Система Orphus

Що означає «сучасна шкільна газета» та як її створити

«Газета» – від назви дрібної венеційської срібної монети – італ. gazzetta (газзета). У XVI капітанів кораблів, які продавали і купували товари, цікавили різні відомості про політичні події, ціни на товари, рух кораблів тощо. Поширював таку інформацію цех «письменників новин», що випускав рукописний листок, в якому повідомляли новини. Листок продавали за дрібну монету – газзету, у англійському варіанті «газета» звучить, як newspaper. Газети – це органи преси, які мають постійну назву, видаються через певні проміжки часу (принаймні раз на місяць), не повторюються змістовно і оформлені в одному стилі.

 

Шкільна газета має ознаки органів преси:

- постійна назва;

- готується шкільною редакційною колегією, яка включає дорослих та учнів (головний редактор, редактор, коректори, журналісти-юнкори).

- дописувачами до шкільної газети можуть бути батьки, учителі, учні, представники громадськості, які причетні до життя школи;

- видається через певні проміжки часу (принаймні раз на місяць), не повторюється змістовно і оформлена в одному стилі.

 

Шкільна газета – це набір новин і статей / оповідань, які пройшли редакційне опрацювання і призначені для читання школярами та іншими зацікавленими життям навчального закладу.Шкільна газета може поширюватися для читання на папері стінгазета / друкований варіант або в електронному вигляді (інтернетверсія, в форматі pdf).

Шкільна газета це фундаментальний засіб по формуванню свідомості учасників навчально-виховного процесу, демократичних стосунків у системі освіти, розвитку творчості. Наразі у системі освіти спостерігається відставання у цьому напрямку. Шкільна газета потребує оновлення концепції та осучаснення змісту.

На ці завдання 26.05.2017 центром практичної психології і соціальної роботи, центром педагогічних інновацій та інформації Полтавського ОІППО проведений черговий майстер-клас «Як створити сучасну шкільну газету» (загалом їх відбулося 5).

У заході взяли участь 24 особи (учні/студенти, дорослі), зацікавлені у розвитку шкільної газети, оновленні її концепції відповідно до процесів, що відбуваються у світі та державі. Проблема шкільної газети зацікавила представників вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації, професійно-технічної освіти, загальноосвітніх навчальних закладів.

Учасники виявили ключові труднощі шкільних газет, що потребують вирішення для покращення шкільного медіа (газети):

- чимало медіа, які навчальні заклади презентують як газету, не містять ознак газети (відсутні новини, рубрики, жанри тощо). Тому їх не можна вважати шкільними газетами.

- шкільні газети готують кілька осіб, які і є дописувачами, тому такі газети цікаві досить обмеженому колу читачів;

- у газетах недостатньо представлені матеріали учителів, батьків, учнів (студентів), громади, які причетні до життя навчального закладу;

- низька привабливість вигляду газети;

- розміщення матеріалів на шпальтах друкованих і електронних видань здебільшого не сприяють швидкому сприйняттю інформації.

Клепко С. Ф., доктор філософських наук, проректор з наукової роботи ПОІППО наголосив: «Коли зараз учні мають свої сторінки в соціальних мережах, на яких тисячі симпатиків, кожна школа повинна комплексно вирішувати питання презентації учнівської творчості і навчання молоді і встановлювати взаємозв’язки між усіма видами шкільних «ЗМІ»– стінні газети / друковані газети / журнали / електронні вісники / сайт школи / сторінки у соцмережехах / дописи у районні, обласні газети тощо. Кожне з них має свою родзинку, сферу поширення і особливі репрезентаційні можливості. І це потрібно вітати. Учителі усіх предметів повинні мати набори завдань для учнів по створенню в процесі навчання матеріалів для засобів масової комунікації. І нехай ці шкільні ЗМІ будуть наївними, але головне щоб ми і їх творці побачили наслідки своєї праці. Тому завдання не створити довгу нудну дорослу газету дітьми, а справді юну, коротку, інформаційно насиченою і різноманітною за жанрами. Сьогодні стінні газети можемо робити у форматі 3-Д, це їхня перевага. Але для цього потрібно навчати. І головне – у створенні шкільних газет має брати участь основна маса учнів, а не декілька зірок-журналістів... Шкільні ЗМІ повинні не уподібнюватися дорослим газетам, а бути експериментаторами, провокувати мислення читачів...»

Максименко Л. М., методист центру педагогічних інновацій та інформації ПОІППО, наголосила, що при формуванні довготермінового плану змісту шкільної газети, як корпоративного видання, доцільно використовувати річний план роботи школи, що містить розділи: підсумки діяльності та завдання на наступний навчальний рік; організація роботи навчального закладу; інформаційно-роз‘яснювальна робота щодо підготовки та проведення зовнішнього незалежного оцінювання; профілактична робота із запобігання всім видам дитячого травматизму серед учнів школи; охорона життя та здоров’я учасників навчально-виховного процесу: профілактика захворювань, організація медичних послуг; охорона прав і соціальний захист дітей пільгових категорій; робота бібліотеки; військово-патріотичне виховання; моніторингові дослідження якості освіти та інші не менш цікаві та важливі.

Муліка К.М., завідувач центру практичної психології і соціальної роботи ПОІППО, провела інтерактивні заняття на створення заміток та статей про новини, у яких мають бути відповіді на питання «що?», «де?», «хто?», «коли?», «чому?», «як?», «навіщо мені про це знати?». Таке завдання викликало в учасників труднощі, проте, з’явилося чимало і позитивних емоцій. Відбувся аналіз сприйняття створених новин, зокрема, зупинились на проблемі, коли заголовок не відповідає змісту новин. Цікавими були тренування ставити та відповідати на «незручні запитання», готувати обґрунтовану переконливу інформацію.

У ході майстер-класу його учасниками створено 5 макетів сучасних шкільних газет, які містять потенціал для: завоювання читацької аудиторії, формування читацької грамотності школярів. У листопаді 2017 року планується проведення обласного конкурсу шкільних газет. Зацікавлених запрошуємо до медіаосвітнього руху у області.

Майстер-клас зі створення шкільної газети, як і інші заходи з медіаосвіти, сприяють підготовці дорослих та учнів до участі у міжнародному дослідженні PISA, що проводиться під егідою Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) у 2018 році (розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.02. 2016 року № 42 «Деякі питання участі України у міжнародному дослідження якості освіти PISA-2018»).

 

Фоторепортаж з майстер-класу "Як створити сучасну шкільну газету" (26.05.2017, ПОІППО)

DSC 0509

Учасники майстер-класу тренуються

ставити та відповідати на "незручні питання"

 

DSC 0487

Учасники майстер-класу виконують вправу "Прес-конференція"

 

DSC 0494

Зліва направо: Калініченко І.С., учениця групи № 17 Полтавського професійного ліцею; Муліка К.М., завідувачка центру практичної психології та соціальної роботи ПОІППО

 

DSC 0451

 Учасники майстер-класу опановують вимоги до заголовків новин

 

Фотогалерея

 

 

 

 

 

 

 

Додаткова інформація

  • Автор (-и): Муліка К.М.

 


 Copyright © 2001-2017, Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М.В.Остроградського. Всі права застережені. 
Copyright © 2001-2017, Poltava Regional In-service Educator Training Institute. All rights reserved.