Система Orphus

Школа – територія прав людини

Права людини – це одне з найважливіших досягнень людської цивілізації. Сьогодні суспільство особливо потребує активних, поінформованих та відповідальних громадян. Нині повсюдно визнається, що формування таких громадян залежить від освіти.

З метою підвищення рівня правової культури учнівської молоді з 10 по 15 грудня 2012 року пройшов Всеукраїнський тиждень права, під час якого відбулись заходи, спрямовані на подальшу пропаганду норм Конституції України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод,Загальної декларації прав людини,  Конвенції ООН про права дитини та інших міжнародних правових документів.

10 грудня у Полтавському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти ім. М.В.Остроградського відбувся обласний науково-методичний семінар «Освіта з прав людини: теорія і практика». У ньому взяли участь науковці, фахівці-практики у галузі права, методисти правознавства районних (міських) методичних кабінетів, учителі права.

Учасники семінару відзначили, що традиційні моделі освіти не забезпечують повною мірою розвиток необхідного сучасній демократії громадянина, мало відповідають вимогам соціального, економічного й культурного середовища. Відтак, необхідні нові форми освіти з прав людини, які б готували учнів до реальної участі у суспільному житті, − форми освіти, які б одночасно спирались  і на теорію, і на практику, враховували б реальні проблеми, актуальні для учнів і для суспільства, а також існували у межах навчального середовища та участі кожного у шкільному житті.

Особливе зацікавлення в учасників семінару викликали майстер-класи кращих учителів правознавства області:  «Набуття громадянської компетентності учнями у контексті вивчення прав людини» Л. П.Коноваленко (Кременчуцька ЗОШ №12), «Розуміємо права людини» А.В.Кінаша (Полтавська ЗОШ №5),  «Організація роботи з міжнародно-правовими документами в галузі прав людини у процесі вивчення правознавства», Н. М.Конь (Полтавська СШ №29), «Мотивація як важливий чинник у процесі освіти з прав людини» І. В.Бойко (Полтавська ЗОШ №36), «Форми і методи позакласної роботи з правознавства» Л.І.Жолоб  ( Човнофедорівська ЗОШ Зіньківського району). Ключові питання майстер-класів −  освіта з прав людини має базуватись на таких елементах: знання і розуміння, вміння й навички, установки і цінності; бути активною, цілеспрямованою, заснованою на участі та співробітництві, узгодженою, критичною та інтерактивною.

12 грудня  у Полтавській ЗОШ №4 відбувся обласний конкурс «Знавці права», організаторами якого стали Головне управління юстиції у Полтавській області спільно з Департаментом освіти і науки облдержадміністрації, Полтавським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти ім. М.В.Остроградського, Полтавським міським управлінням юстиції та управлінням освіти виконавчого комітету Полтавської міської ради. В конкурсі, що проходив у форматі інтелектуальної гри «Що? Де? Коли?», взяли участь 20 команд. Переможцем стала команда Полтавського навчально-виховного комплексу №16 «Ніка», друге місце посіла команда Полтавського міського багатопрофільного ліцею №1 ім. І.П.Котляревського «Соломонова п’ятірка», третє − команда «Лідер» Полтавської гімназії №6.

Усі заходи, проведені в рамках Всеукраїнського тижня права, продемонстрували, що школа має дати молоді не тільки правові знання, а й сформувати вміння, навички, життєву позицію, компетентність, яких потребує демократичне громадянське суспільство. Завдяки  новим підходам до змісту освіти та комунікації між вчителем та учнями у навчальному процесі, за умов спеціально спрямованої системи навчально-виховної роботи школа повинна перетворитись у зразок демократичного правового простору.

Підготувала І.О.Міщенко

 

 

 

 


 Copyright © 2001-2019, Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М.В.Остроградського. Всі права застережені. 
Copyright © 2001-2019, Poltava Regional In-service Educator Training Institute. All rights reserved.