Система Orphus

Філософія для полтавських дітей (вивчення досвіду гімназії №31 м. Полтави)

Курс «Філософія для дітей» – явище порівняно нове в освітньому полі України, хоча створений він був ще у кінці 60-х років ХХ століття професором Монтклерського університету Метью Ліпманом (США) і на сьогодні має статус міжнародного, упроваджуючись у різних країнах світу.

Програма курсу розрахована на використання у школі з 1 по 11 клас і має вражаючі результати: у дітей, які пройшли філософські класи за цією методикою, як показали різні системи тестування, успіхи у математиці на 36% вищі, ніж у класах, де філософія не викладалась, а успіхи з гуманітарних предметів ще вагоміші – 66%. Перш за все курс спрямований на розкріпачення можливостей інтелекту і розвиток у дітей самостійності мислення та соціальної відповідальності. Його головні принципи:

1) навчати філософствуванню, а не інформації про філософію;

2) проблемна подача філософського знання;

3) перетворення класу в співтовариство дослідників і організація уроку за принципом сократичного діалогу;

4) надання учням замість підручників художніх повістей та оповідей, які мають філософське навантаження і провокативний характер, що стимулює до розмірковування.

У Полтаві ідею викладання філософії для дітей втілюють у гімназії №31. Зважаючи на те, що сьогодні в освітніх закладах України можливості і цієї програми, і пропонованих нею методик розвитку мислення дітей лише на стадії упровадження й апробації, гімназія є однозначним флагманом: курс «Філософія для дітей» як альтернативна форма проведення виховних годин у ній започаткований ще з 1996 року.

Результатами 17-річного досвіду викладання філософії для дітей колектив гімназії поділився із викладачами ПОІППО та вчителями області, що цікавляться упровадженням курсу у своїх навчальних закладах. Було проведено три відкритих уроки: «Я і мій характер» (вчитель О.П.Кривенко, 3 клас), «Добро і зло: твій вибір» (вчитель Л.В.Піддубна, 4 клас), «Шлях до успіху» (вчитель Т.М.Яцун, 9 клас).

Сподіваємося, ця зустріч – перший крок на шляху плідної співпраці та обміну досвідом між вчителями гімназії та Полтавським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти імені М.В.Остроградського з метою розвитку викладання філософії для дітей в області, поширення досвіду гімназії та практичних напрацювань її колективу під час роботи спеціальної дослідницької групи кафедри філософії і економіки освіти ПОІППО «Філософія в школі» та курсів підвищення кваліфікації вчителів області.

 

Фотографії із відкритих уроків:

 foto1   foto 2

 

foto 2 1   foto2

foto 5   foto 4

foto 3

 

Підготувала Т.О.Бондар

 


 Copyright © 2001-2019, Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М.В.Остроградського. Всі права застережені. 
Copyright © 2001-2019, Poltava Regional In-service Educator Training Institute. All rights reserved.