Помилка
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 3790
Понеділок, 07 травня 2012 14:11

Інноваційна діяльність центру практичної психології і соціальної роботи

Автор 
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Починаючи з 2011 року психологічна служба системи освіти Полтавської області включилась у Всеукраїнськиий експеримент «Науково-методичні засади впровадження вітчизняної моделі медіаосвіти в навчально-виховний процес загальноосвітніх навчальних закладів». Основною метою дослідження є експериментальна перевірка результативності вітчизняної моделі медіаосвіти, відповідних інноваційних технологій у навчально-виховному процесі загальноосвітніх навчальних закладів, проектів підготовки медіапедагогів та медіапсихологів для роботи в школі. Практичні психологи восьми навчальних закладів Полтавської області працюють над проблемою формування в учнів:

медіаімунітету як спроможності протистояти агресивному медіасередовищу і зберігати відчуття психологічного благополуччя при споживанні медіапродукції, що передбачає медіаобізнаність, уміння обирати потрібну інформацію, оминати інформаційне «сміття», захищатися від потенційно шкідливої інформації з урахуванням прямих і прихованих впливів у мережі Інтернет та інших системах медіа;

рефлексії і критичному мисленню як психологічних механізмів, які забезпечують свідоме споживання медіапродукції на основі ефективного орієнтування в медіапросторі та осмислення власних медіапотреб, адекватного та різнобічного оцінювання змісту і форми інформації, її повноцінного і критичного тлумачення з урахуванням особливостей сприймання мови різних медіа, культури спілкування у віртуальних спільнотах та соціальних мережах.

У рамках експерименту створена спеціальна дослідницька група при центрі практичної психології і соціальної роботи ПОІППО, проведено Всеукраїнський семінар 17-18 лютого 2012 р. семінаром «Практична медіаосвіта» в м. Полтаві. Семінар ініційований Академією Української Преси в партнерстві з Інститутом інноваційних технологій та змісту освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Інститутом соціальної та політичної психології Національної академії педагогічних наук України.

Учасниками семінару стали 9 представників Луганської, 19 – Полтавської областей та 5 з міста Києва.

Лектори  Валерій Феліксович Іванов, професор,  доктор філологічних наук, президент АУП; Любов Антонівна  Найдьонова, кандидат психологічних наук,  завідувачка лабораторії масової комунікації та медіа-освіти, заступник директора Інституту соціальної та політичної психології НАПН України ознайомили учасників з проблемами: «Медіа і громадська думка», «Порядок денний і медіа», «Український медіа простір: тенденції розвитку». Захід пройшов за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Активно проводиться робота на виконання листа МОН, молоді та спорту України від 22.07.11 № 1/9-562 «Про стан, проблеми та основні завдання діяльності психологічної служби на 2011/2012 навчальний рік», наказу МОН України від 01.02.2010 р. № 59 «Про вжиття заходів щодо запобігання насильству над дітьми» по запровадженню у навчальні заклади області медіації для вирішення конфліктів.

            

Учасники тренінгу «Базові навички медіатора шкільної служби порозуміння», 2011 рік

           

Учасники тренінгу «Базові навички медіатора шкільної служби порозуміння», 2011 рік

 

-           Підготовлено близько 200 медіаторів-дорослих, які активно пропагують відновний підхід (врахування інтересів сторін) при вирішенні конфліктів у школі;

-           Медіатори  запроваджують у закладах освіти метод «Кола»;

-           Проводиться системна просвітницька робота щодо підвищення психологічної компетентності при вирішенні конфлікту;

-           Медіатори проводять медіації при вирішенні конфліктів;

-           Ведеться активна підготовка до наступного етапу навчання учнів-медіаторів.  

Леоненко Ірина Анатоліївна, практичний психолог Кременчуцької загальноосвітньої школи-інтернату I-III ступенів ім. А. С. Макаренка

 

 

 

Про досягнення та бар’єри запровадження  шкільних служб порозуміння у Кременчуцькій загальноосвітній школі-інтернаті I-III ступенів ім. А. С. Макаренка Полтавської обласної ради говорить практичний психолог Леоненко Ірина Анатоліївна: «Основний бар’єр і водночас ресурс при запровадженні шкільних служб порозуміння - це бажання колег сприймати нову інформацію. Нашим вихователям ця тема була цікава і необхідна, вони розуміють, що конфліктів в школі маса і більшість треба вирішувати їм самим (бо адміністрації і психолога в школі 24 години на добу не буде), тому на тренінг прийшли з інтересом і активно брали участь.

Барьєром може бути й те, що подібні тренінги не «вміщуються» в рамки 1-2 годин, потребують більше часу, а у педагогів - це тільки власний вільний час. В інтернаті, ми використали перерву між 1 і 2 змінами (урочний час), який більшість вихователів проводять в інтернаті у методичному кабінеті..

Необхідна підтримка колег і адміністрації, зацікавленість останньої новітніми технологіями є необхідною умовою при запровадженні даної інновації. Важливим є професійне роз’яснення практичним психологом адміністрації технології медіації, лише за умови розуміння, адміністрація її підтримає. В нашому випадку я отримала повну підтримку з боку адміністрації і фінансову - профспілкового комітету, який виділив кошти на солодкий стіл під час брейк-кави.

Немаловажна і співпраця з соціальним педагогом, в якійсь мірі медіація - це парафія і соціальна. Спільна робота буде більш ефективною. І в парі можна вирішувати проблеми між батьками і вчителями (дорослими), щоб ця ділянка не випала з процесу медіації. Частину інформації доцільно надавати у вигляді  роздаткового матеріалу для самостійного опрацювання або закріплення, щоб потім цю інформацію донести до дітей. Ми це зробили у вигляді інформаційного вісника соціально-психологічної служби "Прислухайся до свого серця", де основний матеріал подали просто і доступно, який легко використати в роботі з дітьми.

Проблеми можуть виникнути із нестачею приміщення для проведення медіації. У нас це питання не постало, так як у великому фойє перед кабінетом психолога є відповідні меблі і є доступ до нього навіть в урочні часи. Досить на двері прикріпити табличку "Не турбувати, йде консультація" і чергова (доросла людина) відстежить, щоб протягом тренінгу ніхто не турбував. Перші медіації планую проводити в своєму кабінеті. Для інших шкіл особливо масових - це може бутипроблемою.

Дуже хочу подякувати за навчальний тренінг. Разом з новою технологією отримала масу методичних надбань у свою копілку. Сподіваюсь на подальшу співпрацю.

Відповідальна за зміст сторінки К. Муліка
Останнє оновлення 20.04.2012

Читати 1914 разів Останнє редагування Середа, 10 жовтня 2012 11:47

 


 Copyright © 2001-2019, Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М.В.Остроградського. Всі права застережені. 
Copyright © 2001-2019, Poltava Regional In-service Educator Training Institute. All rights reserved.